Kryteria przyjęcia próbek do Pracowni Diagnostyki Włośni

Zleceniodawca / właściciel ma świadomość, że sposób pobrania próbki oraz warunki jego dostarczenia do TPDW mają wpływ na wynik badania; bierze za te czynności odpowiedzialność. Za prawidłowe pobranie próbek do badań z zachowaniem możliwości identyfikacji zwierzęcia, od którego pochodzą odpowiadają osoby pobierające próbki. Są oni również odpowiedzialni za prawidłowe opakowanie, opisanie, oznakowanie, zabezpieczenie na czas transportu oraz dostarczenie próbek do TPDW. Próbki powinny być oznakowane w taki sam sposób jak tusze, z których pochodzą.

Próbki z rzeźni dostarczane powinny być do TPDW w zamkniętych tacach uniemożliwiających wysypanie i pomieszanie się próbek. Próbki mięsa pochodzące od świń i dzików przeznaczonych na użytek własny powinny być dostarczane w nieuszkodzonych, szczelnych woreczkach lub pojemnikach, aby zapobiec ewentualnym wyciekom oraz wtórnym zanieczyszczeniom. Próbki z poszczególnych tusz powinny być zapakowane oddzielnie i dokładnie opisane. Próbki powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby niemożliwe było otwarcie opakowania bez naruszenia jego zabezpieczenia.

Próbki do badań powinny mieć wielkość umożliwiającą wykonanie badania zgodnie z obowiązującą metodyką, wraz z dochodzeniem do pojedynczej zakażonej tuszy.

Próbki mięsa do badań powinny być świeże, nie wykazywać cech zepsucia, wolne od powięzi i tłuszczu oraz innych elementów, które nie ulegają wytrawieniu, oraz w których istnieje małe prawdopodobieństwo występowania larw włośni (np. fragmenty krezki, płuc, wątroby, tłuszczu, itp.)

Rodzaj próbki Wielkość próbki
mięso świń - tuczników – badanie urzędowe

Minimum 50 g tkanki mięśniowej wolnej od tłuszczu i powięzi pobrane z miejsc predylekcyjnych:

  • filary przepony w przejściu do części ścięgnistej
  • w przypadku braku przepony próbka musi być dwukrotnie większa i pochodzić z części żebrowej lub mostkowej przepony lub mięśni żuchwowych, języka lub z mięśni brzusznych
mięso świń - macior i knurów – badanie urzędowe
mięso dzików w punkcie skupu dziczyzny – badanie urzędowe

Minimum 50 g tkanki mięśniowej wolnej od tłuszczu i powięzi pobrane z miejsc predylekcyjnych:

  • mięśnie z przedniej nogi, mięsnie języka lub mięśnie przepony
mięso świń przeznaczone na użytek własny kilka próbek tkanki mięśniowej wolnej od tłuszczu i powięzi, każda wielkości orzecha laskowego, z mięśni obu filarów przepony w przejściu do części ścięgnistej. Łączna masa pobranych próbek nie powinna być mniejsza niż 100g.
mięso dzików przeznaczone na użytek własny

próbka powinna składać się sześciu próbek mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, po jednej próbce z:

  1. mięśni każdego filaru przepony w przejściu do części ścięgnistej,
  2. mięśni żuchwowych,
  3. mięśni przedramienia,
  4. mięśni międzyżebrowych,
  5. mięśni języka (pamiętając o zdjęciu warstwy wierzchniej języka, która nie ulega trawieniu).

Jeżeli nie było możliwości pobrania próbek z wyżej podanych miejsc, wówczas próbka powinna składać się z czterech próbek mięsa z mięśni, które były dostępne.

Łączna masa pobranych próbek nie powinna być mniejsza niż 100g.

mięso mrożone, kawałki mięsa, mięso innych gatunków zwierząt niż wyżej wymienione Minimum 100 g tkanki mięśniowej prążkowanej, wolnej od tłuszczu i powięzi pobrane w miarę możliwości, z miejsc najbliżej kości lub ścięgien.

Próbki od świń i dzików przeznaczonych na użytek własny powinny być dostarczone do TPDW:

  1. niezwłocznie po dokonaniu uboju, nie później niż 24 godziny od terminu uboju zwierzęcia, z którego tuszy próbki zostały pobrane,
  2. niezwłocznie po dokonaniu odstrzału, nie później niż 48 godzin od dokonania odstrzału.

Wersja PDF(do wydrukowania)