Choroba podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania. Zwalczenie pryszczycy w stadzie odbywa się poprzez zabicie zwierząt w ognisku choroby i utylizację ich zwłok. Za zwierzęta zabite przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.
W przypadku stwierdzenia ogniska choroby Inspekcja Weterynaryjna wdroży m.in. następujące działania:
- wokół ogniska choroby zostanie wyznaczony zostanie obszar zapowietrzony (o promieniu 3 km od ogniska) oraz zagrożony (o promieniu 10 km od ogniska), na którym wprowadzane są środki zwalczania i kontroli choroby, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się jej,
- jeżeli zajdzie taka konieczność zostanie wyznaczony również obszar buforowy wokół obaru zagrożonego,
- w obszarach będą prowadzone wizytacje w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta wrażliwe wraz z badaniem klinicznym i ewentualnym pobraniem próbek do badań laboratoryjnych,
- w ognisku przeprowadzane będzie dochodzenie epizootyczne, które ma ustalić drogę wniknięcia zakażenia wirusa do gospodarstwa i możliwość jego ewentualnego dalszego rozprzestrzenienia z gospodarstwa (gospodarstwa kontaktowe),
- jednocześnie wszystkie zwierzęta wrażliwe będące w ognisku zostaną zabite pod nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej, a ich zwłoki bezpiecznie unieszkodliwione,
- jeżeli zajdzie taka konieczność, organ Inspekcji Weterynaryjnej może nakazać uśmiercanie prewencyjne zwierząt wrażliwych w określonej odległości od ogniska choroby lub gospodarstwie kontaktowym, w celu przerwania łańcucha zakażenia, np. szerzenia zakażenia z wiatrem.
Pamiętaj!
Tylko szybkie zgłoszenie podejrzenia choroby do miejscowego powiatowego lekarza weterynarii oraz udzielenie koniecznego wsparcia powiatowemu lekarzowi weterynarii pozwoli na szybkie podjęcie działań mających na celu likwidację choroby i niedopuszczenie do dalszego jej rozprzestrzenienia się.
Aktualnie pryszczyca stwierdzana jest w Słowacji i na Węgrzech.
Podjęto szereg działań aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania tej choroby m. in. zakaz przemieszczania zwierząt i produktów pochodzących od zwierząt z obszarów występowania pryszczycy, wprowadzono kontrole na granicach Polski, wzmożono nadzór nad obrotem zwierząt pochodzących z krajów w których stwierdzono ogniska pryszczycy. Na trenie naszego województwa wzmożono nadzór nad podmiotami zajmującymi się obrotem zwierząt, podmiotami transportującymi zwierzęta. Wojewoda Kujawsko-Pomorski przy współpracy z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarze Weterynarii przygotował ulotkę dla hodowców zwierząt informującą o objawach pryszczycy i zasadach postępowania w przypadku stwierdzenie objawów nasuwających podejrzenie wystąpienia tej choroby, która została rozpropagowana wśród właścicieli zwierząt.
Polska jest krajem wolnym od pryszczycy, obowiązuje zakaz szczepień zwierząt p/ko tej chorobie. W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane spoza granic Polski były zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny. Należy unikać zakupu zwierząt pochodzących z krajów, w których sytuacja ze względu na występowanie pryszczycy jest niestabilna tzn. Węgry, Słowacja.
Na stronie Głównego Lekarza Weterynarii w zakładce komunikaty można znaleźć bieżące informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej oraz o podejmowanych działań w związku z pryszczycą.