Wytyczne dotyczące stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń

!   Zapewnienie wystarczającej ilości odpowiednich materiałów jest konieczne, aby umożliwić świniom spełnienie ich wrodzonej potrzeby poszukania pożywienia, gryzienia i rycia.

Podstawowe właściwości materiałów wzbogacających

Materiały wzbogacające powinny posiadać następujące cechy:

image003 BEZPIECZNE: materiały wzbogacające nie mogą zagrażać zdrowiu zwierząt.

Poniżej wymieniono przykłady materiałów, których nie należy używać ze względu na ryzyko dla zdrowia zwierząt:

  1. ryzyko obrażeń:
    1. syntetyczny sznurek – połknięty może spowodować niedrożność jelit,
    2. metalowe paski w oponach – mogą prowadzić do okaleczenia i powstania ran,
    3. bardzo suche drewno – może pękać przy gryzieniu i wbić się w tkanki miękkie.
  2. ryzyko skażeniabiologicznego lub chemicznego:
    1. źle przechowywana słoma, nieprzetworzony torf/kompost grzybowy – może być źródłem czynników chorobotwórczych i mykotoksyn,
    2. suche i pylące trociny – mogą działać drażniąca na układ oddechowy i oczy,
    3. brudne obiekty – mogą stanowić rezerwuar czynników chorobotwórczych.
image006 JADALNE: dostarczony materiał powinien mieć przyjemny zapach i smak, co spowoduje, że świnia będzie zainteresowana ww. materiałem; najlepiej gdyby zawierał czynniki działające korzystnie na z punktu widzenia żywienia zwierząt.
image008 NADAJĄCE SIĘ DO ŻUCIA: świnia powinna móc gryźć dostarczony materiał, np. świeże drewno lub naturalna lina; zawieszone w kojcach zabawki „gryzaki” wykonane z materiałów odpornych na gryzienie nie stanowią właściwych materiałów wzbogaceniowych.
image010 NADAJĄCE SIĘ DO BADANIA: świnia powinna mieć możliwość rycia np. trociny lub torf.
image012 NADAJĄCE SIĘ DO MANIPULOWALNIA: świnia powinna mieć możliwość zmiany położenia, wyglądu lub struktury materiału, np. kompost grzybowy.

Rodzaje materiałów wzbogacających

MATERIAŁY OPTYMALNE MATERIAŁY SUBOPTYMALNE
Optymalne materiały mogą być stosowane samodzielnie, ponieważ posiadają wszystkie niezbędne właściwości w celu zaspokojenia potrzeb świń. Materiały mogą być stosowane jako jedyny składnik wzbogacania środowiska, ale należy stosować je w połączeniu z innymi materiałami.
Do takich materiałów należą:
  • słoma (ze zbóż i roślin strączkowych),
  • zielonka (siano, trawa, kiszonka, lucerna itp.),
  • miskant prasowany lub siekany,
  • warzywa korzeniowe (np. rzepa, burak pastewny), gdy służą jako ściółka.
Do materiałów tych należą:
  • mielone drewno,
  • mielone kolby kukurydzy,
  • liny naturalne,
  • sprasowane cylindry ze słomy,
  • pelet,
  • płótno jutowe,
  • rozdrobniony papier.
Przy stosowaniu słomy i zielonki pozyskiwanych na obszarach objętych ograniczeniami ustanowionych w związku z (afrykańskim pomorem świń (ASF) należy mieć na uwadze okresy ochronne wynikające z przepisów w zakresie bioasekuracji (rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń).

Materiały te stosowane jako ściółka zwykle zaspokajają potrzeby badawcze i manipulacji, ale nie są jadalne ani nie nadają się do żucia.

Wiszące liny lub worki, wykonane z włókien naturalnych (takich jak sizal lub juta), świnie mogą ciągnąć, potrząsać nimi, przeżuwać i rozerwać je, są więc znacznie skuteczniejsze niż metalowe łańcuchy. Istotne jest, aby liny miały ok. 1 m długości i były zawieszone tak, aby końce ich dotykały podłogi. W celu zwiększenia atrakcyjności oraz przedłużenia okresu użytkowania, na linach można zawiązać węzły.

Należy pamiętać, że świnie ryjąc mają opuszczoną głowę, dlatego materiały manipulacyjne typu liny, worki i łańcuchy powinny być zawieszane tak, aby świnie mogły przyjąć pozycję jak przy ryciu.

W systemach, w których nie można zapewnić świniom ściółki, należy zastosować kombinację materiałów wzbogacających np. łańcuchy z przymocowanym kawałkiem miękkiego drewna + jadalne formy wzbogacania, takie jak warzywa (rzepa itp.) lub pasze w stojakach itp. 

W kojcach, w których jest rusztowa podłoga materiały optymalne mogą być dostarczane w podajnikach, stojakach lub cylindrach. Stosowanie słomy lub zielonki na podłogach rusztowych wymaga pocięcia materiału, chociaż jest on wówczas mniej atrakcyjny dla zwierząt. Podajniki lub stojaki powinny mieć odpowiednie szczeliny, aby zapobiegać wyciągnięciu zbyt dużej ilości materiału.

image018   image021
 image019 image020 

 

 W niektórych gospodarstwach udaje się zastosować słomę także w systemach rusztowych.image026

image029  Doświadczenia z hodowli trzody chlewnej pokazują, że w przypadku umieszczenia słomy w kojcu podłogą rusztową, świnie załatwiają potrzeby fizjologiczne w strefie podłogi rusztowej i zwykle nie zanieczyszczają odchodami ściółki. 
 image031  W przypadku prosiąt dobrze sprawdzają się poddany obróbce torf i miękkie materiały, takie jak liny sizalowe, liny konopne lub worki jutowe.

Ww. materiały są atrakcyjne dla wszystkich kategorii świń. Należy je wyłożyć w taki sposób, aby świnia nie mogła oderwać dużych kawałków, które mogłyby wpaść przez listwy i zakłócić działanie systemu usuwania gnojowicy.

image032

Świeże drewno (kawałki drzew ściętych w ostatnich miesiącach i nie suszone), zawieszone poziomo poniżej poziomu pyska, skutecznie podtrzymuje uwagę świń przez kilka miesięcy.

Aby utrzymać zainteresowanie świń, kawałki drewna powinny być regularnie wymieniane, aby wystarczająca część materiałów wzbogacających była świeża i zachowała zapach.

! W przypadku loch w kojcach porodowych mogą wystąpić trudności w zapewnieniu wzbogacenia środowiska, ale słomę można przyciąć do długości zgodnej z większością systemów porodowych. Alternatywnie można zapewnić tkaniny jutowe lub worki.

 

 MATERIAŁY O ZNACZENIU MARGINALNYM
image035 Materiały o marginalnym znaczeniu nie powinny być stosowane jako podstawowy lub jedyny składnik wzbogacania środowiska. Materiały takie mogą budzić zainstalowanie świń, ale nie można tego uznać za całkowite zaspokojenie potrzeb tych zwierząt. 
Materiały o marginalnym znaczeniu obejmują przedmioty, takie jak:
  • twarde plastikowe rury lub
  • łańcuchy.

 

 image039image041
 image037 

Ocena jakości materiałów wzbogacających

  1. Podczas 2 minutowej obserwacji świń należy:
    1. policzyć ile świń bada materiał wzbogacający (A), w tym ile świń manipuluje materiałami optymalnymi lub suboptymalnymi (słoma, siano, drewno, trociny, grzyb, kompost, torf,) a ile materiałem o marginalnym znaczeniu (wiszący obiekt lub piłka);
    2. policzyć ile świń, wchodzi w interakcję z innymi świniami i wyposażeniem kojca (B), w tym ile świń dotyka pyskiem innej świni, podłogi lub wyposażenia kojca. Należy także wliczyć tzw. puste żucie, przewracanie języka itp. W przypadku oceny zachowania świń przy korycie lub poidle, należy rozróżnić świnie manipulujące instalacją (zachowania stereotypowe), od tych, które jedzą lub piją.
  2. Następnie należy ocenić dostęp świni do materiałów wzbogacania:
    image044 

     Liczba świń wykonujących (A) / liczbę świń wykonujących (A) + (B) = Z

     Z x 100 = x %

  3. Wynik x% należy porównać z poniższą tabelą
    Maksymalne zachowania eksploracyjne Średnie zachowania eksploracyjne Minimalne zachowania eksploracyjne
     100% - 86,4%  83,3% - 18,1%  18% - 0%


Jeśli na podstawie tej oceny, świnie zostaną ocenione jako wykazujące „minimalne zachowanie eksploracyjne” konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian poprzez wprowadzenie wystarczającej ilości optymalnych lub suboptymalnych materiałów wzbogacających.

W przypadku średniego natężenia zachowań eksploracyjnych dodatkowy materiał wzbogacający nie jest wymagany. Jednak należy zwrócić uwagę czy średnie natężenie zachowań eksporacyjnych nie znajduje się w dolnym zakresie, wówczas można rozważyć wprowadzenie dodatkowego materiału wzbogacającego, aby zapobiec rozwinięciu się frustracji i związanego z nim zjawiska obgryzania ogonów.

Ocena wykorzystania materiałów wzbogacających obejmuje:

  1. ocenę śladów użytkowania:
    1. widoczne ślady po ugryzieniach w drewnie, obszary wilgotne/mokre w wyniku kontaktu ze śliną świadczące o używaniu przez zwierzęta; materiały suche i zakurzone świadczą o braku zainteresowania nimi przez świnie.

 

Lista Powiatowych Inspektoratów Weterynarii województwa kujawsko-pomorskiego

 

  Aleksandrów Kujawski

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Aleksandrowie Kujawskim
ul. Wyspiańskiego 3
87-700 Aleksandrów Kujawski
tel.: 54 282 27 03; 54 282 30 06
fax: 54 282 27 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piw-aleksakuj.naszbip.pl
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
dr n. wet. Dariusz Hołody
tel.: 54 282 27 03

Z-ca Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
lek. wet. Iwona Zuchniak
tel.: 54 282 27 03

 Brodnica

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy
ul. Wesoła 22
87-300 Brodnica
tel.: 56 493 46 03; 56 493 34 92
fax: 56 493 46 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwbrodnica.pl

 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Grzegorz Głogowski
tel.: 56 493 46 03

Z-ca Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
lek. wet. Ewelina Rosik
tel.: 56 493 46 03 

  Bydgoszcz

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
ul. Cieplicka 5
85-377 Bydgoszcz
tel. 52 379 64 00; 52 379 82 72
fax: 52 320 71 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwbydgoszcz.idsl.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Andrzej Dobosz
tel. 52 333 27 31 

 Chełmno

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chełmnie
ul. Słowackiego 14
86-200 Chełmno
tel.: 56 686 34 20; 56 676 06 20
fax: 56 686 34 20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bip.piwchelmno.pl/

Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Marek Bettin
tel. 56 686 34 20

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Agnieszka Banaszek 


Golub-Dobrzyń  

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Golubiu-Dobrzyniu
ul. Brzozowa 9
87-400 Golub-Dobrzyń
tel.: 56 683 28 87
fax: 56 683 28 87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bip.piwgolubdob.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Ernest Wawrzyniuk
tel.: 56 683 28 87

Z-ca Powiatowego Lekarza Weteynarii
lek. wet. Piotr Wieczorek
tel.: 56 683 28 87

Grudziądz  

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Grudziądzu
ul. Szosa Toruńska 7
86-300 Grudziądz
tel.: 56 462 48 44
fax: 56 462 48 44
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piw.bip.gov.pl

Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Anita Ciecióra
tel.: 56 464 46 95

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Anna Podlaska 


Inowrocław  

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Inowrocławiu
ul. Szosa Bydgoska 16
88-100 Inowrocław
tel. 52 357 52 68
fax: 52 357 28 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwinowroclaw.mojbip.pl

Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Roma Czekalska-Kaźmierska 

Lipno 

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lipnie
ul. Sierakowskiego 12
87-600 Lipno
tel.: 54 287 22 04
fax: 54 288 46 83
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwlipno.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Tomasz Moczkowski
tel.: 54 287 22 04 

Mogilno

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mogilnie
ul. Obrońców Mogilna 1
88-300 Mogilno
tel.: 52 315 27 39; 52 318 04 54
fax: 52 315 12 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piwmogilno.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Krzysztof Kosiński
tel.: 52 318 04 54

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Anna Maria Kapturska
tel.: 52 315 27 39 

Nakło nad Notecią

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nakle nad Notecią
ul. Dworcowa 26
89-100 Nakło nad Notecią
tel.: 52 386 07 76
fax: 52 386 07 76
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piw.naklo.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Piotr Kwiatkowski
tel.: 52 386 07 76

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Elwira Krause-Obrzanowska
tel.: 52 386 07 76 

Radziejów

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Radziejowie
ul. Brzeska 53
88-200 Radziejów
tel.: 54 285 35 10
fax: 54 285 35 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bip.piwradziejow.pl/
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Anna Pułkownik
tel.: 54 285 35 10

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Ewelina Balcerak

 Rypin

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rypinie
ul. Nowy Rynek 15
87-500 Rypin
tel.: 54 280 27 87; 54 280 27 01
fax: 54 282 27 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piwrypin.pl
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek.wet. Joanna Monika Żychniewicz
tel.: 54 280 27 87

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek.wet. Marta Łętkowska
tel.: 54 280 27 01

Sępólno Krajeńskie 

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim
ul. Kościuszki 17
89-400 Sępólno Krajeńskie
tel.: 52 388 12 25
fax: 52 388 12 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sepolno.piwet.org
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Małgorzata Majewska
tel.: 52 388 12 25

Świecie 

 Powiatowry Inspektorat Weterynarii w Swieciu
ul. Wojska Polskiego 195a
86-100 Świecie
tel.: 52 331 14 24
fax: 52 331 16 54
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwswiecie.bip.gov.pl/
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek.wet. Katarzyna Wolska
tel.: 52 331 14 24

 Toruń

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Toruniu
ul. Antczaka 39/41
87-100 Toruń
tel.: 56 659 85 32; 56 655 30 30
fax: 56659 85 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piw.torun.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Violetta Hermann - Krupińska
tel.: 56 659 85 32

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Andrzej  Borowski
tel.: 56 655 30 30

Tuchola

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi
ul. Kopernika 2
89-500 Tuchola
tel.: 52 336 30 75
fax: 52 336 30 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tucholapiw.bip.gov.pl
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek.wet. Michał Mikołajczak
tel.: 52 336 30 75

Wąbrzeźno

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wąbrzeźnie
ul. Wolności 44
87-200 Wąbrzeźno
tel.: 56 688 00 95
fax: 56 688 00 95
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwet.bip.gov.pl
 Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Wojciech Choroszkiewicz
tel.: 56 688 00 95

 Włocławek

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Włocławku
ul.Planty 18
87-800 Włocławek
tel.: 54 234 10 18
fax: 54 234 10 18
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piw.wloclawek.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
Maciej Bachurski
tel.: 54 234 10 18

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
lek. wet. Andrzej Klimowski
tel.: 54 234 10 18

Żnin 

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zninie
ul. Nowa 4
88-400 Żnin
tel.: 52 303 20 06
fax: 52 303 01 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piwznin.pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Andrzej Domagalski
tel.: 52 303 20 06 

 

MOBBING


DEFINICJA KODEKSOWA
„Mobbing - oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników." Kodeks Pracy, art. 943 § 2

CO TO JEST MOBBING?
Mobbing to różnego rodzaju wrogie działania wobec pracownika. W środowisku pracy jest to stosowanie metod, których celem jest dyskredytacja osoby w oczach innych pracowników, pozbawienie jej godności oraz zniszczenie psychiczne.


JAK ROZPOZNAĆ MOBBING?
Mobbing ma miejsce, jeśli wobec pracownika podejmowane są następujące działania:
- upokarzanie i poniżanie (np. wyśmiewanie, nieodpowiednie żarty, obraźliwe gesty, sarkazm, publiczna krytyka wyglądu)
- zastraszanie (np. zakaz robienia przerw pod groźbą utraty pracy, groźby ustne, używanie wulgaryzmów, stosowanie przemocy fizycznej, zastraszanie zwolnieniem z pracy, reagowanie krzykiem)
- pomniejszenie kompetencji (np. nieuzasadniona krytyka, zlecanie zadań poniżej kompetencji, niezlecanie żadnych zadań do wykonania)
- izolacja (np. rozsiewanie plotek, unikanie rozmów, ignorowanie, przeniesienie stanowiska pracy z dala od współpracowników)
- utrudnianie wykonywania pracy (np. wydawanie niejasnych poleceń, zatajanie informacji lub udzielanie informacji fałszywych)
- stałe przerywanie wypowiedzi
- napastowanie przez telefon
- ustne groźby i pogróżki
- groźby na piśmie
- różnego rodzaju aluzje
- stałe unikanie przez przełożonego rozmów z ofiarą
- uniemożliwianie wypowiedzi
- zabronienie współpracownikom rozmów z ofiarą
- fałszywe ocenianie zaangażowania w pracę
- wyśmiewanie narodowości lub pochodzenia
- odbieranie prac zadanych wcześniej do wykonania
- powierzanie zadań poniżej umiejętności
- zarzucanie wciąż nowymi pracami do wykonania


PRZYKŁADY MOBBINGU
- traktowanie ,.jak powietrze"
- rozsiewanie plotek
- sugerowanie choroby psychicznej
- wyśmiewanie niepełnosprawności lub kalectwa
- parodiowanie sposobu chodzenia, mówienia lub gestów w celu ośmieszenia osoby
- atakowanie przekonań politycznych lub religijnych
- powierzanie zadań przerastających możliwości i kompetencje

- zmuszanie do wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia
- grożenie przemocą fizyczną
- stosowanie jakiejkolwiek przemocy fizycznej
- przyczynianie się do ponoszenia kosztów, w celu zaszkodzenia poszkodowanemu
- wszelkie działania o podłożu seksualnym


JAK REAGOWAĆ NA MOBBING?
Każdy pracownik poddawany mobbingowi lub będący świadkiem takiego zachowania jest zobowiązany złożyć pisemne zawiadomienie w tej sprawie do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.


JAK ZŁOŻYĆ ZAWIADOMIENIE?
Zawiadomienie ma formę pisemną i powinno zawierać:
- opis stanu faktycznego (zaistniałej sytuacji),
- ewentualne dowody (w tym wskazanie świadków),
- określenie sprawcy bądź sprawców,
- własnoręczny podpis,
- datę zawiadomienia.
Zawiadomienie składane jest w sekretariacie Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

PROCEDURA WYJAŚNIAJĄCA
Po otrzymaniu zawiadomienia Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii powołuje Komisję Antymobbingową. Komisja wyjaśnia okoliczności opisane w zawiadomieniu poprzez:
- wysłuchanie pracownika, w stosunku do którego, według zawiadomienia, stosowany był mobbing oraz pracownika obwinionego o mobbing,
- zbadanie ewentualnych dowodów i wysłuchanie świadków. Prace Komisji mają charakter poufny!


WYJAŚNIENIE SPRAWY
Wyjaśnienie sprawy przez Komisję Antymobbingową powinno się odbyć w ciągu 30 dni od dnia jej powołania. Po zakończeniu prac Komisja sporządza protokół, w którym przedstawia:
- opis dokonanych czynności,
- własną opinię w kwestii zaistnienia faktu mobbingu,
- ewentualne rekomendacje dla Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
Osoba, wobec której, według zawiadomienia, stosowany był mobbing, osoba obwiniana oraz kierownik k.o. zapoznają się z treścią protokołu.


PRZYKŁADOWE REKOMENDACJE KOMISJI
Rekomendacje Komisji mogą odnosić się do następujących obszarów:
- zmiana stosunku pracy osoby obwinianej,
- ustanie stosunku pracy tej osoby,
- pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie obowiązków pracowniczych.

UWAGA!
Zawiadomienie nie wyklucza dochodzenia roszczeń na drodze sądowej przez poszkodowanego.