Informacje dla klientów dostarczających próbki do Pracowni Serologicznej

Zleceniodawca / właściciel odpowiada za prawidłowe pobranie próbki oraz warunki jej dostarczenia. Próbka niespełniająca poniższych wymagań może nie być przyjęta do badań.

  1. Informacje ogólne
    1. Materiałem do badań serologicznych wykonywanych w naszej pracowni jest surowica krwi. W każdym przypadku próbki krwi powinny być pobierane jałowo, a używany sprzęt powinien być sterylny.
      Krew do tych badań pobiera się „na skrzep" (tzn. probówka bez antykoagulantów, można używać probówek do separacji surowicy z granulatem i wykrzepiaczem). Po pobraniu krwi przez lekarza weterynarii probówki należy odstawić na kilka godzin (minimum 2-3) w temperaturze pokojowej (+18 do +25°C) w celu uformowania się skrzepu.
      W razie trudności w dostarczeniu próbek krwi do laboratorium w dniu ich pobrania, można po uformowaniu się skrzepu i wydzieleniu surowicy w temperaturze pokojowej, przechować je do dnia następnego w temperaturze lodówki 2-8°C. Niedopuszczalne jest zamrażanie pobranej krwi.
    2. W czasie transportu do laboratorium próbki krwi chronić przed przemarznięciem lub nadmiernym przegrzaniem, gdyż powoduje to hemolizę lub przerośnięcie próbek. Surowice otrzymane z próbek krwi silnie zhemolizowanych lub zanieczyszczonych florą bakteryjną nie nadają się do badań. Próbki o mętnym zabarwieniu surowicy spowodowanym wzrostem zawartości lipoprotein również nie nadają się do badań.
      Jeżeli możliwości techniczne na to pozwalają, do badań można dostarczyć surowicę krwi, w jałowych probówkach ze szczelnym korkiem lub probówkach typu eppendorf.
      Probówki z igłami (tubostrzykawki) nie nadają się do przesyłania krwi pocztą ze względu na prawdopodobieństwo wycieku !!!
    3. Próbki należy oznakować zgodnie z pismem przewodnim, w celu ich właściwej identyfikacji, starannie zapakować (zabezpieczenie przed wyciekiem) i przekazać do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie. W przypadku wysyłki próbki pocztą I kurierem prosimy o upewnienie się, że próbka dotrze do laboratorium najpóźniej następnego dnia roboczego.

  2. Dokumentacja dołączona do próbek
    Przekazywanym próbkom powinno towarzyszyć pismo przewodnie (zlecenie na wykonanie badań — do pobrania z naszej strony internetowej) wskazujące m.in.:
    • właściciela zwierząt wraz z kontaktowym numerem telefonu,
    • zleceniodawcę (jeśli jest inny niż właściciel),
    • płatnika za badania (jeśli jest inny niż właściciel),
    • adres wysyłki sprawozdania z badań,
    • kierunki (choroby) w jakich ma być wykonane badanie,
    • identyfikacja zwierząt, od których pobrano krew do badań (np. konie — dane podstawowe jak nr paszportu, nazwa, płeć, maść, wiek itp., bydło — nr kolczyka, płeć itp.)
    • data pobrania próbki,
    • oraz inne informacje podane w zleceniu.
    Klienci dostarczający próbki pocztą/kurierem: w polu „uwagi" prosimy wpisać sposób zapłaty za badanie (przelewem na konto lub płatność za pobraniem)

  3. Badania
    1. Badania koni — nosacizna, zaraza stadnicza koni, niedokrwistość zakaźna koni (NZK) — w trzech kierunkach badania wystarczy jedna probówka krwi 7-10 ml lub ok. 2 ml surowicy. 
      Badania okresowe ogierów, wyrabianie paszportów dla koni — celem badania jest wykorzystanie wyniku w obszarze regulowanym prawnie.
    2. Inne badania— bruceloza, enzootyczna białaczka bydła (EBB), zakaźne zapalenia nosa i tchawicy oraz otręt bydła (IBR/IPV), wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych (BVD-MD) - wystarczy jedna probówka krwi 7-10 ml lub minimum 2 ml surowicy. 
      Szczegółowych informacji co do wyboru rodzajów badań, zastosowanych testów w zależności od celów badania i potrzeb udzieli lekarz weterynarii opiekujący się zwierzętami i pobierający próbki, który może zlecić odpowiednie badania.
  4. Sprawozdania z badań
    Sprawozdania z badań wysyłane są w jednym egzemplarzu, zazwyczaj do płatnika będącego równocześnie zleceniodawcą i właścicielem lub zgodnie z dyspozycją zawartą w piśmie przewodnim / zleceniu (np. zleceniodawca i właściciel to różne osoby). Dodatkowe egzemplarze sprawozdań mogą być wystawione i wysłane zgodnie z Państwa wyraźną dyspozycją tylko w przypadku wcześniejszego opłacenia badania i dodatkowych egzemplarzy. Każdy dodatkowy egzemplarz sprawozdania podlega opłacie zgodnie z cennikiem.
    Wysyłka sprawozdań z badań e-mailem, faksem możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym opłaceniu badań lub dla klientów, którzy zawarli umowę na wykonywanie badań w ZHW w Bydgoszczy.


W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt z Pracownią Serologiczną ZHW w Bydgoszczy tel. 52/339-82-06, 52/339-82-07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wersja PDF(do wydrukowania)