Pracownia Chemicznego Badania Pasz

Kierownik Pracowni: mgr inż. Aleksandra Roszak
tel.: 52 339 82 31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Asystenci: mgr Anna Kulesza, mgr Katarzyna Jargiło, mgr Paulina Podgrudna, mgr Ewelina Kaszkowiak
tel.: 52 339-82-21

Badania w Pracowni Chemicznego Badania Pasz są wykonywane zgodnie z Krajowym Planem Urzędowej Kontroli Pasz (KPUKP), w ramach badań monitoringowych i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasz oraz ich wysokiej jakości, w całym „łańcuchu” paszowym. Kontrolowane są: wytwórnie mieszanek paszowych, przedsiębiorstwa handlowe, transportujące, gospodarstwa rolne itp.
Wykonujemy różnego rodzaju oznaczenia zawartości poszczególnych analitów w zbożach oraz paszach (materiale paszowym suchym): mieszankach paszowych pełnoporcjowych, mieszankach paszowych uzupełniających; dodatkach paszowych, premiksach oraz kiszonkach i sianokiszonkach. Wyjątkiem są oleje (matryca płynna), w których oznaczana jest liczba kwasowa i nadtlenkowa, świadczące o procesie jełczenia (starzenia się) tłuszczu.

Pracownia jest wyposażona w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt: AAS – atomowa spektrometria absorbcyjna, do której należą takie techniki jak: płomień (mikro i makroelementy), kuweta (kadm, ołów, kobalt, molibden), wodorki (arsen, selen), Spectrofotometr UV-VIS (fosfor, azotyny), chromatografy cieczowe HPLC (witaminy, kokcydiostatyki, mykotoksyny, ethoksyquin (EQ)), chromatografia cieczowa z tandemową spektrometrią mas LC-MS/MS (pasze niedocelowe: kokcydiostatyki i mykotoksyny) oraz nowoczesne urządzenie ICP-OES służące do oznaczania pierwiastków.
Poza wyżej wymienionym sprzętem, posiadamy urządzenia do oznaczania składników podstawowych w paszach tj.: aparat do mineralizacji i destylacji białka, aparat do hydrolizy i ekstrakcji tłuszczu surowego, aparat do oznaczania włókna surowego, piece do spalań wykorzystywane do oznaczania popiołu oraz mineralizacji suchej prób, itp.

Wykonujemy oznaczenia również dla klientów indywidualnych zgodnie z zakresem badań i cennikiem zamieszczonym na naszej stronie

Aby wykonać badanie należy wypełnić zlecenie oraz dostarczyć próbkę, która spełnia odpowiednie kryteria.

Wzór zlecenia

Kryteria przyjęcia próbek